Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Isırmayan Timsahlar
Timsahlar tarih boyunca insanoğlunun hep çekindiği varlıklardan birisi olagelmişlerdir. Timsahın dişleri arasında parçalanan insan cesetleri, insanoğlunu bu hayvanlardan daha da çok uzaklaştırmıştır.

Korku filmlerinin vazgeçilmez figürlerinden birisi olmuştur timsahlar eğer konu bir nehirde yada bataklıklarda geçiyorsa. Hafif dalgalanan su ve ses çıkarmadan suyun içinde ilerleyen bir timsah....Sadece burnu dışarıda sinsice avına yaklaşır ve atik bir hareketle avını yakalar ve sonrası acı gerçek.         

11 bin kilometrekarelik Batı Afrika ülkesi Gambiya sınırları içerisine girdiğimizde aslında hiçte Timsahlarla karsılaşma heveslisi değildik her ne kadar bu özel bölgede yasayan timsahların ısırmayan timsahlar olduğunu söyleseler bile. Bölgenin ismi Bakou-Kocikali. Aslında Gambiya’da sadece buradaki timsahların ısırmama özelliği var. Tedirgin bir şekilde uzunca bir yol kat ettikten sonra ulaştık timsahların mekanına. Yolları zaten çok bozuk olan Gambiya’da seyahat etmek zaten çok zordu bir de üstüne üstlük timsahlarla karsılaşmak onun daha da zoru. İlk önce bir yetkili buluyoruz timsahlar hakkında bilgi alabileceğimiz.  Sağımızda solumuza beliren timsahlar arasında yerlilerin kutsal su adini verdikleri göletin çevresinde ilerlemeye başlıyoruz. Ağzını açmış güneş banyosu yapan iri bir timsah hiçte sevimli gelmiyor turun en basında. İrili ufaklı tam 80 timsahla çevrili olma duygusunun insanda oluşturduğu tedirginlik rehberin “Sakin olun ben bunların arasında yıllardır bulunuyorum su ana kadar bir insana zarar verdiklerini görmedim”demesiyle yerini derin bir nefes almaya bırakıyor. Her an saldıracaklarmış gibi duran timsahların arasından çığlıklarla geçen Avrupalı turistlerin haykırışları geliyor kulağıma...         

Aslında timsahlar nil timsahı. Bildiğimiz nil timsahları ise gerçekten insana zarar veren timsahlar. İnsani yakaladığında parçalaması çok kısa zaman alan çene yapılarına sahipler. Ancak Gambiya’da “kutsal su”yun çevresindeki nil timsahları ısırmıyorlar. Yerli halk bunu tamamen bu bölgedeki suya bağlıyor. “Bu sudaki timsahlar kesinlikle ısırmıyor çünkü su kutsal” diyorlar. Su gerçekten kutsal mı değil mi bilinmez ama biz insanların kendilerinden çok emin konuşmaları sonucunda timsahlara yaklaşıyoruz. Rehberin teşviki ile timsahla tokalaşmanın farklı lezzetini tadıyoruz. Dahası elimizi güneş banyosu yapan bir timsahın altına sokup, vücudunun altının ne kadar serin olduğunu fark ediyoruz. Bütün bu hareketleri yaparken timsahın hiç bir şey yapmadığını görünce daha da ileri gidip güneşlenen timsahın kuyruğundan  tutup gole doğru harekete geçiriyoruz. Kuyruğu  üzerindeki yaprak gibi çıkıntılar sıkılınca rahatsız olan timsah ilerlemeye başlıyor ve çareyi kendini suya atmakta buluyor. Bütün bunlar yapılırken timsahın hamile timsah olmamasına özen göstermek gerekiyor. Çünkü hamile timsahlarda çocuklarını koruma hissi çok güçlü olduğu için saldırgan oluyorlar. Saldırma ihtimali olabilir diyor yetkili.         

Bu bölgede yasayan nil timsahları o kadar zararsız ki çok yağmur yağdığı zaman küçük gölü temizlemeye gelen köylüler timsahlarla iç içe gölün içinde dolaşıyorlar.  Yağmur sularının taşıdığı pislikleri elleriyle kıyıya çeken köylülere su ana kadar hiç bir timsah dokunmamış. Köylülerle çok güzel arkadaşlık örneği sergileyen timsahlar adeta tarihte yaşananları yalanlarcasına davranıyorlar.

Gambiya tarihte çok acı günlerin yaşandığı bir ülke. Köle ticaretinin Batılılar tarafından en yoğun olarak yapıldığı ülkelerden biri. Unlu Kunta Kinte’nin ülkesi. Köle ticaretini yapan batılılar kaçamasınlar diye yakaladıkları köleleri adaya gotururlermis. Bu adalar ise kıyıdan oldukça uzakta. Kaçmaya çalışanlardan ya akıntılara kapılarak can vermiş ya da bir timsahın dişleri arasında hayatı son bulmuş. Çok sayıda siyah derili insan esaretten kaçayım derken çevredeki timsahlara yem olmuş. O Timsahlar hala Gambiya’da varlar ve ısırma ve parçalama özelliklerini devam ettiriyorlar. O yüzden siz olun Gambiya’ya ayak bastığınızda timsahlar ısırmıyor diye onlara el sürmeye tokalaşmaya çalışmayın. Çünkü ısırmayanlar sadece sayıları 80’i bulan “kutsal su”yun çevresindeki nil timsahları.....  2010-01-02 16:50:30facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 15 Bütün yorumlar...
Uğur Irmak 2014-02-15 22:35:56 - 
Bende babamda çok severek izliyoruz çok güzel bir program hiçbir bölümünü kaçırmıyoruz

mami 2013-06-02 17:41:38 - 
ALLAH SİZDEN EBEDEN RAZI OLSUN...ABİLERİM

MAHMUT 2013-02-10 04:23:08 - 
en iyi sunucu saim orhan diyorum. programı zevkle izliyorum başarılar...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Hindistan'da Bir Hilafet Merkezi
Isırmayan Timsahlar
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009