Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ ESTONYA İLE EKRANLARDA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ ESTONYA İLE EKRANLARDA
Cumartesi 23:00

Ayna olarak rotamızı bu hafta Baltıklara doğru çeviriyoruz. Estonya’nın başkenti Tallinn’den renkli görüntüler ve ilginç manzaralarla karşınızdayız.

Tallinn’de toplu taşıma araçları ücretsiz.
Tramvaylar, otobüsler, troleybüsler başkentte bedava. Bu uygulamadan faydalanabilmek için bu şehirde oturuyor olmanız ve taşıma kartınızın olması  yeterli.   Tallinn insanı böyle bir uygulamadan oldukça memnun. Şehir belediyesi de ücretsiz toplu taşıma ile trafik sıkışıklığını önlemeye katkıda bulunduklarına inanıyorlar. Tabi en büyük katkı çevre bilincinin oluşması ve solunan havanın daha da temiz hale gelmesi.

Eski şehir  15. yüz yılı yaşıyor.
Eski şehirde herkesin kendisini Ortaçağ'da hissetmesini sağlamak için gereken ortam oluşturulmaya çalışılıyor. Tarihi binaların arasında tarihi kostümlerle dolaşan insanlar ziyaretçilere adeta geçmişe bir yolculuk yaptırıyor. Eski şehirde dolaşırken  badem satan çok sayıda seyyar tezgaha rastlıyoruz. Yalnız bu bademler baharatlar ve şekerle kavrulmuş Estonya’ya özel bademler.

Sipsik Eston çocukların vazgeçilmez oyuncağı.
Estonya’daki mağazaları dolaşırken mutlaka bir sipsiğe rastlayabilirsiniz. Sipsik bütün Eston çocukların kalbinde taht kurmuş bir oyuncak. Sipsiğin ortaya çıkış hikayesi ise çok ilginç. Hikaye kitapları ve kuklaları olan sipsiğin ilginç hikayesi Ayna’da.

Sabah açılana dek kimse bu kapıdan içeriye giremiyor.

Başkent Tallinn’de eski şehir aşağı ve yukarı şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yukarı şehirde yönetici sınıf yaşarken, aşağı şehirde halk yaşıyormuş. Eski şehirde gördüğümüz 400 yıllık kapı her akşam 9’da kapanıyormuş.  Sabah açılana dek kimse bu kapıdan içeriye giremiyormuş. İşte bu tarihi kapıdan çekimlerimize devam ediyoruz.

Bu lokanta’daki yemekler orta çağdan kalma.
Eski şehrin meşhur lokantaların  birine geliyoruz. Geleneksel kostümlü garsonların hizmet verdiği lokantada yine geleneksel ortaçağ müziğinin canlı performansını dinliyor müşteriler. Ortam orta çağa o kadar uygun hale getirilmiş ki bu lokantada elektrik bile yok.  Masamıza gelen yemeklerin sunumu da yine o dönemi yansıtıyor.

Kuleye ancak 258 basamağı çıkarak ulaşabildik.
Tallinn’i kuşbakışı seyretmek için St. Olaf kilisesinin çan kulesine çıkıyoruz. Kulenin yüksekliği 124 metre. 258 basamağı tırmanarak çıktığımız seyir terasından manzara mükemmel. Kuleden ufak bir ayrıntı ise tarihte bu kuleye farklı zamanlarda 9 kez yıldırım düşmüş.

Eston öğrenciler Türkçe konuşuyorlar.
Estonya’nın bir devlet okulunda Türkçe dersindeyiz. Bu okulda Estonyalı öğrencilere Türkçe öğretiliyor. Estonya Ticaret Eğitim ve Kültür Derneğinin girişimleriyle seçmeli ders olan Türkçe eğitimi Estonya’da 2 devlet okulunda var.

Estonya bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=DNqZX6faEts&feature=youtu.be2013-12-09 09:58:25facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009