Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA İNGİLTERE'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:10
 
   
AYNA BU HAFTA İNGİLTERE'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
(yeni) Cumartesi 23:10

Ayna bu hafta dünya geneline yayılmış dili, kraliyet ailesi, ünlü sarayları, ortaçağdan kalma kaleleri ve yemyeşil devasa parklarıyla ünlü İngiltere’den farklı manzaralarla geliyor ekranlarınıza.

Londra köprülerle birbirine bağlanan bir şehir.

Londra’da Thames nehri üzerinde çok sayıda köprü var. Tower Bridge yani kuleli köprü Londra’nın sembollerinden. Büyük gemiler Tower Bridge’den geçerken köprü açılıyor, gemi geçtikten sonra da köprü tekrar kapanıyor. Thames nehri üzerindeki köprülerden bir diğeri de Millennium köprüsü. Sadece yaya trafiğine açık olan bu köprü aynı anda 5 bin kişiyi taşıyabilecek kapasitede inşa edilmiş.

Trafalgar Square Londra’nın en meşhur meydanı.

Trafalgar Meydanı şehrin kalbi ve insanların buluşma noktası. Özellikle hafta sonları bu meydan çok hareketli. Meydanda bulunduğumuz süre içerisinde bir grubun dans ve şarkılar eşliğindeki gösterilerine, başka hafta sonu ise Kanada gününe rastlayarak müthiş bir kalabalığa şahit oluyoruz.

Kate ve William çiftinin evlendiği katedralin kraliyet ailesi için önemi çok büyük.

Westminster Abbey 1066 yılından beri İngiliz kral ve kraliçelerinin taç giyme, düğün ve cenaze törenlerinin yapıldığı katedral. Katedral'de son olarak asrın düğünü olarak lanse edilen Kate ve William çiftinin evlilik töreni gerçekleşmişti. Prenses Diana'nın cenaze töreninin gerçekleştiği katedral de yine Westminster Abbey'di.

Yükseklik korkusu olanlar bu teleferiğe binmesinler.


Thames nehri üzerinde bir teleferik turundayız. Turumuz gidiş – dönüş olmak üzere toplamda 20 dakika sürüyor. Teleferikle oldukça yükseğe çıkıyoruz. İnsanlar kişi başı 8,6 Pound yani yaklaşık 25 TL ödüyorlar. Teleferik aynı zamanda sadece Thames nehrinin karşısına geçmek isteyen insanlara da hizmet veriyor.  

İngiltere’de barrister yani avukatların duruşmalara peruksuz girmesi yasak.

İngiltere’de barristerlar duruşmaya girerlerken peruk takmak zorundalar. Bu peruk ise sadece Moğolistan’da bulunan midilli atlarının kıllarından yapılıyormuş. Fiyatı da öyle ucuz değil bu peruğun. El yapımı olan bu peruğun fiyatı 3 bin TL civarı yapıyor. Avukatların taktığı peruk daha kısayken, hakimlerin taktığı peruk daha uzun oluyor. Peruklarını takan avukatlar cübbelerini de giyerek mahkemeye katılabiliyorlar.

Madame Tussoud müzesinde 1 balmumu heykelin maliyeti 450 bin Türk Lirası.

Londra’daki Madame Tussoud müzesini geziyoruz. Bu müzede Devlet Başkanlarının, dünyaca ünlü sanatçıların, bilim adamlarının, kraliyet ailesinin ve sporcuların balmumu heykelleri sergileniyor. Her bir balmumu heykelin yapımı 4 ay sürüyormuş. Heykeli yapılan kişinin bire bir ölçülerine sadık kalınarak hazırlanıyor bu balmumu heykeller. Gelen ziyaretçiler de görme imkanı yakalayamadığı ünlülerle fotoğraf çektirme imkanına kavuşuyorlar bu müzede. Biz de kraliyet ailesiyle bir fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyoruz.

İngiltere bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız:http://www.youtube.com/watch?v=ACLj51ywIgE&feature=youtu.be&a2013-11-04 09:26:59facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
carole Bas 2013-11-10 13:07:05 - 
senin progami cok guzel! Hangi balik lokanta gitin mi lutfen? Can you please tell me the name of the fish restaurant you visited,,thank you very much!


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009