Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA MORİTANYA VE MALİ'DEN SESLENECEK Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA MORİTANYA VE MALİ'DEN SESLENECEK
Cumartesi 23:00

Ayna bu Cumartesi Moritanya ve Mali’den seslenecek sizlere. Seyahatimize hem Afrika hem de Arap kültüründen izler taşıyan ülke Moritanya’dan başlıyoruz.

Moritanya kültürü Moritanya kıyıları dünyada balığın en bereketli olduğu bölgelerden. Okyanusun hemen yanı başındaki  halde birçok farklı türde balık satılıyor.  Balık Moritanya’nın en önemli ihraç maddelerinden. Moritanya halkının büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. 

Ayna olarak başkent  Novakşot yakınlarında bir deve pazarına gidiyoruz. Devenin eti de sütü de çok makbul bu ülkede. Bir tarafta yavru develer diğer tarafta heybetli anne develer… Çölün ortasına kurulu bu deve pazarını dolaşmak tam bir seyirlik keyif.

Çölün ortasına kurulu deve pazarından çölün ortasındaki bir çadıra düşüyor yolumuz. Kırsal alan anlamına gelen “badiye” Moritanya kültürünün vazgeçilmez bir alışkanlığı. Yazın şehirdeki evlerini bırakıp  uçsuz bucaksız çölün ortasına kurdukları çadırlarda yaşıyorlar. Kimi Moritanyalılar hafta sonu tatillerini bile çadırlarda değerlendiriyorlar.

Moritanyalı erkeklerin  geleneksel kıyafeti “darra’a”. Baştan aşağı uzun bir cübbe şeklinde giyilen darra’a fiyatları, üzerindeki işlemeye göre  3 $ ile 1000 $ arasında değişiyormuş. 

Deniz kabuğu yüklü kamyonlar görüyoruz sık sık. Ülkede kum çok olsa da olmayan çakılın yerini deniz kabuğu dolduruyormuş. Ev  yapımında kullanılan briketlerin harcına  hep deniz kabuğu karıştırılıyormuş.

Ayna Afrika topraklarındaki yolculuğunu sürdürüyor. Bu kez yine ismini pek duymadığımız bir Batı  Afrika ülkesi  Mali’deyiz. Hiçbir deniz ve okyanusla bağlantısı olmayan bu ülkenin kuzeyi çöllerle kaplı.

Başkent Bamako sokaklarında birçok ilginç manzara bekliyor bizi. Afrika’nın kimi köşelerinde olduğu gibi burada da  insanlar  21. yüzyılda başka bir zamanı yaşıyor  adeta.  Yol kenarlarında arabaları bozulanlar için hazır bekleyen seyyar tamircilerle karşılaşıyoruz. Çok büyük olmayan problemler için  bu açık hava tamircileri halka hizmet veriyor.

Mali’de her eve şebeke suyu verilemiyor. Halk su ihtiyacını devlete ait şehirdeki ana borulardan temin ediyor. Bu problem de kimileri için bir geçim kaynağı olmuş. Şehirdeki ana borulardan suları eşeklere yükleyip halka dağıtarak para kazanıyor, kimi Malililer.

Başkent Bamako’da inşaatlarda kullanılan kumun tamamı Nijer Nehrinden çıkarılıyor. Nehirden kum çıkarma işi tamamen insan gücüyle yapılıyor. İnsanlar kayıklarla nehirde açılıyor, suya dalarak dipten kumu kovayla çıkarıp kayığa yüklüyor. Dolan kayık kıyıya getiriliyor ve eşek arabalarıyla inşaatlara taşınıyor ve Nijer Nehri her gün aynı manzaraya tanıklık ediyor.

Mali’de kadınlar da erkekler kadar hayatın içinde; hayatın yükünü sırtlarında taşıyorlar Malili kadınlar. Bir taraftan çocuklarını sırtlarına bağlamış diğer taraftan da başında satacağı odunları taşıyan kadınlar… Evlerde tüp olmayınca kimi kadınlar da geçimlerini odun toplayıp  satarak sağlıyor.

Moritanya ve Mali bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=6LIb7nQzCK4&list=UU1yy8pDE57PLf4It2_Er_7g2013-03-11 10:28:33facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 4 Bütün yorumlar...
murat 2013-03-17 14:29:48 - 
bu programı ilk bölünden beri takip ediyorum ve şuan 15 yaşındayım bu programı yani 8 yıldır kendimi bildim bileli takip ediyorum her bölümde biliyorum orlara gitme şansım yok ama saim abi sayesinde orları görüyor bilgi kültür her şeyi en ince ayrıntısınaa kadar öğreniyorum küçükken anlamazdım ama yine izlerdim ama şimdi saim abi bilmiyom çok sıcak anlatıyor ve ileride bu prgrama başka sunucu gelse bu kadar yakışmaz diyor inşallah bir gün bende orları gtmeyi görmeyi çok isterdim......................

samet üstüner 2013-03-14 12:41:43 - 
saim abi seni seviyoruz keyifle senin progmanını izliyoruz cumartesi gününü sabırsızlıkla bekliyoruz benim için mısıra gidermisiniz

2013-03-12 23:06:40 - 
birşey izliyemiyorum google izletmiyor.kendi programını izletiyor


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009