Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA MEKKE'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 22.00
 
   
AYNA BU HAFTA MEKKE'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
(yeni) Cumartesi 22.00

Ayna’nın Mekke'deki seyahati devam ediyor.

Hz. Muhammed (S.A.V.) ile Hz. Ebu Bekir’in Hicret sırasında 3 gün misafir kaldıkları Sevr mağarasına gitmek için Sevr Dağına tırmanıyoruz. Müşrikler Hz. Muhammed (S.A.V.) ile Hz. Ebu Bekir’in izlerini sürmüşler ve mağaranın ağzına kadar gelmişlerdi. Ancak mağaranın ağzına yuva yapan güvercin, ve ağlarını ören örümcekten dolayı Peygamber efendimizi ve Hz. Ebu Bekir’i bulamadan geri dönmüşlerdi. Hz. Muhammed (S.A.V.) Sevr mağarasında 3 gün kalır ve ortalık sakinleşince de Medine’ye doğru yola çıkar.

Arafat’a geliyoruz şimdi de. Peygamber Efendimiz Rahmet Dağının eteklerinde vakfeye durmuş ve ümmeti için çok dua etmişti. Zilhiccenin 9. günü yani arefe günü Arafat’ta vakfeye durmak haccın rükünlerindendir.

Rahmet Dağına tırmanıyoruz. Cebel-i Rahme yani Rahmet Dağının Hz. Adem'le Havva annemizin dünyada ilk buluştukları yer olduğu ifade ediliyor.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in veda hutbesini verdiği yerdeyiz. Peygamber Efendimiz veda haccında buraya gelmiş ve öğle vaktinde öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kıldırmıştı. Ve ardından da veda hutbesini vermişti. 120 bin sahabe gözyaşları içerisinde veda hutbesini dinlemişti.

Müzdelife ile Mekke arasındaki Mina’ya geliyoruz. Burada büyük, orta ve küçük şeytanı temsil eden yerler var. Bayramın 1. günü hacılar 7 tane taş atarak büyük şeytanı taşlıyorlar. Bayramın 2. ve 3. gününde de her 3 şeytanı taşlıyorlar. Hacıların şeytan taşlama sırasında 3 gün boyunca kaldıkları çadırları da görüyoruz.

Mekke ve Medine ile ilgili çok önemli eserlerin sergilendiği müzedeyiz. 2004 yılında açılan Harameyn-i Şerifeyn Müzesi Mekke'de Hudeybiye yolu üzerinde.   Osmanlı döneminden kalma tekerlekli ahşap Kabe merdivenini görüyoruz. 1825 tarihli bu merdiven ecdadımızdan kalan eserlerden sadece bir tanesi.

Kabe örtüsünün dokunduğu ve üzerindeki yazılarının işlendiği bir fabrikayı sizler için ekranlara getiriyoruz. Saf ipek üzerine altın işlemeli örtü 3 aylık bir çalışma sonucu dokunuyor. Mekke'de bulunan Kabe-i Şerif Kisve fabrikası, yılın 3 ayında çalışıyor ve yalnızca Kabe'nin örtüsünü dokuyor  Örtü, siyah boya ile boyanmış halis ipekten üretiliyor. Örtü üzerindeki yazılar gümüş ve altın kullanılarak el işlemesiyle yazılıyor. 240 kişinin dikiminde çalıştığı Kabe örtüsünün maliyeti 4.5 milyon doları yani yaklaşık 8 milyon lirayı buluyor. 2012-06-04 11:16:20facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 6 Bütün yorumlar...
serdar aktaş 2012-06-12 23:53:09 - 
programınıza hayranım izlerken hiç bitmesin istiyorum özellikle mekke seyahati mükemmeldi devamını sabırsızlıkla bekliyorum ayrıca yayında ve yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorun iyi yayınlar

mustafa kafadar 2012-06-11 13:28:27 - 
2000 yılından beri programınızı iple çekiyorum her haftasonu.Birçok gezi programı var ama aynanın tarzı üslubu bambaşka.Kutsal topraklardaki program harika olmuş.Teşekkürler Saim Orhan...

Lütfiye ÇeNgeL. 2012-06-10 16:07:45 - 
HakikateN çOk güzEL biR Gezİ pRoĞRaMI; TüM eKiBe baŞaRILaR...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009