Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 02-03-2021
AYNA BU HAFTA BANGLADEŞ'TE Cumartesi 21:45
 
   
AYNA BU HAFTA BANGLADEŞ'TE
Cumartesi 21:45

Ayna olarak rotamızı Güney Asya ülkelerinden Bangladeş’e çevirdik şimdi de. Toprak bakımından dünyanın en küçük, nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi Bangladeş.  Nüfusunun yüzde 89’u Müslüman. 6 bölgesi, 64 tane ili var bu kalabalık ülkenin. Başkent Dakka’dan sonra en önemli şehirleri Cittagong, Silet, Kulna, Raşai ve Barışal.

1971 yılında Pakistan’dan ayrıldıktan sonra bağımsızlığına kavuşan Bangladeş’in bağımsızlık anıtını geziyoruz. Bengallerin bağımsızlıkları için tarihte yaptığı mücadeleyi simgeliyor bu devasa anıt. Turistlerin gezdikleri yerlerin başında geliyor bağımsızlık anıtı.

Ülkenin halkının çoğunluğu fakir. Bazı insanlar koralbosti denen teneke evlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Göletlerin hemen kıyısına kurulan bu evlerde toplam 4 bin insan yaşıyor.  Zaten kalabalıkla iç içe yaşayan bu fakir halk bir de su baskınlarıyla baş etmek zorunda kalıyor. Evlerine sandallarla gidiyor bu teneke evlerin mağdur insanları.  Teneke evlerin hemen karşısında yükselen modern binaları görünce tam bir zıtlıklar ülkesi olduğunu hemen anlıyoruz Bangladeş’in.

Dakka sokaklarında ilk gözümüze çarpan rikşalar oluyor. Toplam 1 milyon rikşa geziyor yollarında. Bisiklet rikşa ve oto rikşa olarak ikiye ayrılıyor bu küçük ulaşım araçları. Oto rikşaların renginin yeşil olması doğalgazla çalışmasındanmış. Halkın çoğunluğu ucuz olmasından dolayı bu ulaşım aracını tercih ediyor. Ancak bu kadar çok rikşa olunca neredeyse otomobillere yer kalmamış Dakka sokaklarında.Bangladeş otobüsleri eski, kaportasına çarpılmış ya da boyası çizilmiş olmasına rağmen yolcu taşımaya devam ediyor.

Dakka’nın balık haline gidiyoruz erken saatlerde. Saat 8’den sonra balık kalmıyor pazarda. Kalabalığın arasına karışıyoruz biz de. Tatlı su balıklarının yanında Okyanustan trenle getirilen balıkları da görüyoruz. Büyüklü küçüklü çok çeşitli balıklar satılıyor bu halde.

Yönümüzü bir tren yoluna çeviriyoruz şimdi de. Trenin geçerken çıkardığı gürültüler arasında yaşamlarını sürdürmeye çalışan insan manzaralarıyla karşılaşıyoruz. Bu tren yolu kimisi için bir şeyler satarak ekmek parası kazandığı yer, kimisi için yemeğini pişirdiği bir mutfak, kimisi için de bir açık hava berberi oluyor. Hepsi farklı sebeplerden bir araya gelmişler ancak hepsinin amacı aynı; yaşamlarını sürdürebilmek.  

Bambu mobilyalar çok yaygın bu ülkede. Üretiminin yapıldığı bir mekanı ziyaret ediyor Ayna ekibi. Masadan sandalyeye her türlü mobilya yapılabiliyor burada.

Ülkede büyük parklar var. Sokaklardaki keşmekeşten, gürültü kirliliğinden kaçmak isteyenlerin en gözde mekanları bu büyük parklar. Bizimle birlikte büyük bir kalabalıkta bizi takip ediyor. Çekim yaptığımızı görenler peşimize takılıyor bu parklarda.

Şehrin biraz dışına çıkınca dumanlar yükseliyor fabrika bacalarından. Onlarca tuğla fabrikasından birini ziyaret ediyor Ayna ekibi. Üretim elle yapılıyor. 14 saat hiç durmadan çalışan işçiler stok için tuğla yetiştirmeye çalışıyor. Çünkü yılın 6 ayı yağmurlardan dolayı buralar sular altında kalınca üretim de duruyormuş. Bu dönem için de stok yapmak zorunda kalıyorlar. Aldıkları ücret günde sadece 2 dolar olsa bile onlar dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyorlar.2010-07-19 18:21:54facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 4 Bütün yorumlar...
veysi genc 2010-07-25 15:22:45 - 
en büyük hayalimi gerçekleştiriyorsun seninle olmak için neler vermezdim ama verecek bişimde yok o ayrı konu yanında çalışabilseydim keşke kamereman olarak yada fotoğrafçı olarak

büşra 2010-07-24 23:10:31 - 
sizin gibi insanlar oldukça biz bütün dünyayı gezip tanıyacağız szn sayenizde:))))

şehmus bayar 2010-07-23 16:13:26 - 
süpersin saim orhan


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009